Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część przepisów musi się zmienić

21 czerwca 2018 | Raporty RP | Piotr Andrzejak

MF chce, aby split payment był obowiązkowy dla wybranych branż. Piotr Andrzejak radca prawny, doradca podatkowy, partner kierujący zespołem VAT w kancelarii SK&S

Przepisy dotyczące podzielonej płatności nie weszły jeszcze w życie. Jednak już teraz krystalizują się powoli niektóre kierunki dalszego rozwoju tych regulacji.

Najpierw dobrowolnie, potem obligatoryjnie

7 maja br. rząd zaakceptował wniosek Ministerstwa Finansów w sprawie zmiany charakteru podzielonej płatności z instytucji o charakterze dobrowolnym na rozwiązanie obligatoryjne, w którym dłużnik jest zobowiązany do rozliczenia swojego zobowiązania wobec wierzyciela z użyciem mechanizmu podzielonej płatności.

Obowiązkowe rozliczenie VAT za pomocą podzielonej płatności nie jest przewidziane w dyrektywie VAT. Dlatego, w świetle unijnych procedur, zgodę na wprowadzenie tego mechanizmu musi wydać Komisja Europejska, a następnie rozwiązanie to zaakceptować Rada UE.

Z dotychczasowych informacji wynika, że Polska wystąpi o zgodę na wprowadzenie obligatoryjnej podzielonej płatności dla wybranych branż, w szczególności tych, które dziś stosują odwrócony VAT (reverse charge) zgodnie z załącznikami nr 11 i 14 do ustawy o VAT lub odpowiedzialność solidarną stron transakcji za rozliczenie VAT, wskazaną w załączniku nr 13 do ustawy o VAT.

Ministerstwo Finansów szacuje, że procedura akceptacyjna zakończy się nie wcześniej niż w trakcie roku 2019.

Jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę na wprowadzenie tego rozwiązania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament